Katechetyczny przegląd Internetu 22

Porcja tekstów znalezionych w Internecie, które warto by znał katecheta.

Dziękujemy Jankowi, który to opracował.

 

SZKOŁA, OŚWIATA, WYCHOWANIE , RELIGIA W SZKOLE

 

http://www.edukacja.edux.pl/p-15135-scenariusz-uroczystosci-i-komunii-swietej.php
Barbara Szpunar. Scenariusz uroczystości I Komunii Świętej – wariant II.

 

http://www.edukacja.edux.pl/p-15134-scenariusz-uroczystosci-i-komunii-swietej.php
Barbara Szpunar. Scenariusz uroczystości I Komunii Świętej – wariant I.

 

http://1komunia.blox.pl/html
Wszystko, co związane z przygotowaniami do I Komunii Św.

 

http://www.ewa.bicom.pl/zyczenia/komunia/
Pierwsza Komunia św. Pieśni. Wiersze. Modlitwy różne

 

http://www.pierwszakomuniaswieta.pl/
Pierwsza Komunia Święta to drugi ważny sakrament w życiu każdego katolika, który jest przyjmowany w równie pięknej, jak chrzest, oprawie, ale już bardziej świadomie.

 

http://www.rp.pl/artykul/17,873989-Komunia-drogich-prezentow.html
Komunia drogich prezentów
Smartfon, laptop, iPad i konsola play station to hity tegorocznego maja. Rewia mody i podarunków właśnie się rozpoczęła
Nie pomagają apele Kościoła, by Pierwsza Komunia pozostała przede wszystkim świętem religijnym, wyścig na prezenty ruszył na dobre. Ich wartość rośnie z roku na rok, a wraz z nimi trwa licytacja na wystawne imprezy i coraz bardziej wymyślne fryzury i stroje.

 

http://www.areopag21.pl/stukam/artykul_1989_skad-ta-trauma-przy-pierwszej-spowiedzi.html
ks. Artur Stopka. Skąd ta trauma przy pierwszej spowiedzi?
Czytam tekst redaktora-seniora w najnowszym "Tygodniku Powszechnym", mający być chyba łagodnym wprowadzeniem w zamieszczony na sąsiedniej stronie artykuł wzywający do odwrócenia kolejności i spowodowania, aby dzieci do pierwszej Komunii świętej przystępowały bez uprzedniego pierwszego przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

 

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pis-wniosek-o-odwolanie-szumilas-popra-ci-ktorym-z,1,5130474,wiadomosc.html
PiS: wniosek o odwołanie Szumilas poprą ci, którym zależy na oświacie
PiS liczy na to, że jego wniosek o odwołanie szefowej MEN Krystyny Szumilas poprą wszyscy posłowie, którym zależy na polskiej oświacie – oświadczył w poniedziałek poseł PiS Joachim Brudziński. Może pojawi się refleksja u części PO, być może w PSL – dodał.

 

http://biznes.interia.pl/praca/news/nowe-stawki-wynagrodzenia-minimalnego-nauczycieli,1795348
Nowe stawki wynagrodzenia minimalnego nauczycieli
To już niemal pewne – od września 2012 r. wzrosną stawki minimalnego wynagrodzenia nauczycieli. Chociaż nie ma już mowy o wzroście na poziomie 7 proc., to jednak w porównaniu z innymi grupami zawodowymi nauczyciele mają chociaż szansę na waloryzację swoich wynagrodzeń, co przy ciągle wzrastającej inflacji nie pozostaje bez znaczenia.

 

http://katarzynahall.natemat.pl/14203,oswiatowe-zadania-samorzadowe-zmiany-moga-byc-ewolucyjne
Oświatowe zadania samorządowe. Zmiany mogą być ewolucyjne
Środki publiczne zawsze pozostaną ograniczone. Prognozy demograficzne są raczej pesymistyczne. Świadomość ograniczeń budżetowych, a także trudności wynikające z malejącej liczby mieszkańców na wielu obszarach, muszą skłaniać do projektowania rozwiązań ułatwiających konsolidację posiadanych zasobów.

 

http://www.pch24.pl/polskie-dzieci-wsrod-najgrubszych-w-europie,2495,i.html
Polskie dzieci wśród najgrubszych w Europie
Polskie nastolatki znalazły się wśród najgrubszych i najmniej ruchliwych, tak wynika z raportu opublikowanego przez europejskie biuro WHO. To najgorszy dotąd wynik Polski w tych badaniach.

 

http://www.pch24.pl/dzien-dziecka-przed-ministerstwem-zdrowia—bedzie-protest-1-czerwca,2538,i.html
Dzień dziecka przed Ministerstwem Zdrowia – będzie protest 1 czerwca
Resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia działają metodą prób i błędów. Chcemy z tym skończyć – mówią rodzice chorych dzieci i apelują o przybycie w dniu 1 czerwca pod siedzibę Ministerstwa Zdrowia. Protest ma być okazją do połączenia sił różnych środowisk pacjentów w celu wywarcia nacisku społecznego na polityków i urzędników, aby w sposób odpowiedzialny podejmowali decyzje dotyczące służby zdrowia.

 

O KOŚCIELE

 

http://wpolityce.pl/wydarzenia/28393-wazne-wklad-kosciola-na-rzecz-spoleczenstwa-mozna-oszacowac-na-kilka-miliardow-zlotych-rocznie
WAŻNE. Wkład Kościoła na rzecz społeczeństwa można oszacować na kilka miliardów złotych rocznie
Kościół chciwy i pazerny, dokonujący skoku na państwową kasę – to jeden z rozpowszechnionych stereotypów w dzisiejszej Polsce. Tymczasem w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej poziom wsparcia ze środków publicznych działalności Kościoła na rzecz społeczeństwa jest o wiele wyższy niż u nas.

 

http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x54515/kosciol-a-pieniadze-publiczne/
Kościół a pieniądze publiczne
Kościół chciwy i pazerny, dokonujący skoku na państwową kasę – to jeden z rozpowszechnionych stereotypów w dzisiejszej Polsce. Tymczasem w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej poziom wsparcia ze środków publicznych działalności Kościoła na rzecz społeczeństwa jest o wiele wyższy niż u nas.

 

http://wpolityce.pl/wydarzenia/28481-bp-polak-odpis-na-kosciol-w-wysokosci-03-procenta-nie-do-przyjecia-we-wloszech-wynosi-0-8-w-hiszpanii-0-7-a-na-wegrzech-1
Bp Polak: Odpis na Kościół w wysokości 0,3 procenta nie do przyjęcia. "We Włoszech wynosi 0, 8 %, w Hiszpanii – 0, 7 %, a na Węgrzech 1 %"
Wysokość dobrowolnego odpisu podatkowego od osób fizycznych na wybrany Kościół oraz długość okresu przejściowego przy wprowadzaniu nowych rozwiązań były przedmiotem dzisiejszego spotkania Zespołów Roboczych Komisji Konkordatowych, kościelnej i rządowej – informuje bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. A oto pełen tekst wywiadu z bp. Polakiem:

 

http://aleksanderpinski.nowyekran.pl/post/61991,57-proc-polakow-chce-placic-podatki-na-kosciol
57 proc. Polaków chce płacić podatki na Kościół
57 proc. Polaków popiera propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości przekazania na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego 0,3 proc. podatku dochodowego – wynika z sondażu CBOS – podają wirtualnemedia.pl.

 

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,710,co-martwi-abpa-michalika.html
Co martwi abpa Michalika?
Abp Józef Michalik nie tylko jest formalnie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, ale rzeczywiście przewodzi… Mam na myśli jego częste, głębokie i ciekawe wypowiedzi dla mediów na różne, społeczno-kościelne tematy. Z tego punktu widzenia to niewątpliwie nr 1 polskiego episkopatu.

 

http://wpolityce.pl/wydarzenia/28458-abp-michalik-ktos-tym-kieruje-jest-jakis-mozg-sa-struktury-zla-ktore-w-swiecie-troszcza-sie-o-ten-kosciol-zeby-go-przycinac
Abp Michalik: ktoś tym kieruje; jest jakiś mózg, są struktury zła, które w świecie >>troszczą się<< o ten Kościół, żeby go >>przycinać<<"
Do doskonalenia Kościoła i pomagania mu, zamiast odwracania się od niego, wezwał w sobotę katolików na Jasnej Górze abp Józef Michalik. Przewodniczący episkopatu cenił, że w Polsce i Europie działają "struktury zła", chcące – jak mówił – "przycinać" Kościół.

 

http://wpolityce.pl/wydarzenia/28446-ulicami-przemysla-przeszedl-kilkutysieczny-marsz-stop-laicyzacji
Ulicami Przemyśla przeszedł kilkutysięczny marsz „Stop laicyzacji”
Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Przemyśla w marszu „Stop laicyzacji”. – Kościół nie może stawać się obiektem ataków, drwin i pomówień – mówił podczas Mszy św. rozpoczynającej marsz ks. prałat Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/bedzie_rozlam_w_bractwie___21137
Będzie rozłam w Bractwie św. Piusa X?
Najlepiej poinformowany watykanista Andrea Tornielli uważa, że decyzja o reintegracji Bractwa św. Piusa X z Watykanem może zapaść jeszcze w maju. Kilka dni temu opinię w tej sprawie miała wydać Kongregacja Nauki Wiary. Z przecieków wynika, że uwagi, jakie Bractwo podnosi względem tego dokumentu są niewielkie i – co ważniejsze – możliwe do zaakceptowania przez Watykan. Od kilku dni jest jednak dostępny w internecie list biskupa Bernarda Fellay’a, przełożonego generalnego Bractwa kapłańskiego św. Piusa X, wystosowany do trzech pozostałych biskupów Bractwa.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/zonaci_diakoni_stali_nie_sa_zobowiazani_do_wstrzemiezliwosci_seksualnej_21132
Żonaci diakoni stali nie są zobowiązani do wstrzemięźliwości seksualnej
Żonaci diakoni stali nie są zobowiązani do zachowywania doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości seksualnej, dopóki trwa ich małżeństwo. Taką odpowiedź otrzymał przewodniczący episkopatu USA kard. Timothy M. Dolan z Watykanu, w związku z zapytaniami skierowanymi w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej.

 

http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Zrobili-to-z-pomnikiem-Jana-Pawla-II,wid,14483316,wiadomosc.html?ticaid=5e729
Zrobili to z pomnikiem Jana Pawła II!
Głupota ludzka nie zna granic. Udowodnili to wandale, którzy zniszczyli pomnik Jana Pawła II w Żdżarach (woj. łódzkie). Szuka ich policja.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/nieznani_sprawcy_rozbili_pomnik_jana_pawla_ii_21139
Za pomocą samochodu nieznani sprawcy rozbili pomnik Jana Pawła II
Nieznani sprawcy zniszczyli w nocy z 12 na 13 maja pomnik Jana Pawła II w Żdżarach (diecezja kaliska). Stojący od kilku lat przy miejscowym kościele św. Bartłomieja postument prawdopodobnie został przewrócony za pomocą samochodu.

 

http://partenos.nowyekran.pl/post/61835,13-maja-1981-r-niezwykla-sekwencja-wydarzen-wg-bozego-planu
13 maja 1981 r. Niezwykła sekwencja wydarzeń wg Bożego planu
Łatwiej byłoby zakręcić dwanaście razy kołem fortuny i dwanaście razy zgarnąć najwyższą nagrodę, niż doprowadzić do takiej sekwencji zdarzeń z 13 maja 1981 r.

 

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/390383,niezwykle-zjawisko-atmosferyczne-po-raz-kolejny-pojawilo-sie-w-fatimie.html
Niezwykłe zjawisko po raz kolejny pojawiło się w Fatimie
Po raz kolejny nad Fatimą pojawiło się niezwykłe zjawisko atmosferyczne – słońce otoczone różnokolorową obręczą. Podobnie jak przed rokiem, fenomen wystąpił na niebie 13 maja w trakcie odbywających się w tym portugalskim sanktuarium uroczystości religijnych.

 

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/za-rok-umorzenie-sledztwa-ipn
Za rok umorzenie śledztwa IPN
W przyszłym roku katowicki IPN zamierza umorzyć, a tym samym formalnie zamknąć prowadzone od sześciu lat śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II. W niedzielę mija 31. rocznica strzałów do papieża na placu św. Piotra. Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Od kilku lat jest na stałe wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej.

 

APOLOGIA WIARY

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/medalista_olimpijski:_staram_sie_byc_dobrym_katolikiem21123
Medalista olimpijski: Staram się być dobrym katolikiem
Kolejny sportowiec zdecydował się na odważne słowa. Szpadzista Radosław Zawrotniak, drużynowy wicemistrz olimpijski z Pekinu przekonuje, że wiara zawsze pomagała mu w życiu, a sam stara się zapewnić Polsce pozytywny rozgłos. Szpadzista nie szczędzi również bardzo krytycznych słów pod adresem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/kard._duka:_ataki_na_wolnosc_religijna_sa_powaznym_zagrozeniem_nie_tylko_dla_kosciola_21112
Kard. Duka: ataki na wolność religijną są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Kościoła
„Wzmagające się współcześnie ataki na wolność religijną oraz jej negowanie są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Kościoła, ale dla całego rodzaju ludzkiego” – mówił w homilii w uroczystość św Stanisława kard. Dominik Duka, prymas Czech.

 

http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/lyk-teologii/art,109,liturgia-dla-wszystkich-mistyka-dla-wybranych.html
Liturgia dla wszystkich, mistyka dla wybranych?
W chrześcijaństwie mistyka jako rzeczywistość tajemnicza (gr. mystikos) postrzegana jest przede wszystkim jako dar w sposób wolny udzielany przez Boga, polegający na szczególnym i głębokim przeżywaniu zjednoczenia z Nim i poznania rzeczywistości nadprzyrodzonej przez osobę wierzącą. Samemu przeżyciu mistycznemu mogą towarzyszyć różne zjawiska, które stanowią owoc gruntownie uprawianej kontemplacji i ascezy. Do tych zjawisk należy zaliczyć m.in. ekstazy i widzenia, które nabierają jednak wysokiej, osobowej jakości, przez co mają za zadanie uwydatnić poczucie odrębności istniejące między mistykiem a samym Bogiem.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/nawrocenie_jest_jedyna_nadzieja_ludzkosci_21111
Nawrócenie jest jedyną nadzieją ludzkości
Najciekawszy bodaj aspekt orędzia fatimskiego stanowi zagadnienie wojny i pokoju, zwłaszcza rozważane z pozycji okrutnego dylematu: czy lepiej ulec komunizmowi niż zginąć, czy wręcz odwrotnie – lepiej paść trupem do ostatniej krwi walcząc z czerwoną zarazą – zastanawia się w nowej książce Plinio Correa de Oliveira.

 

IDEE

 

http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/lifestyle/art,335,celebryci-wspolczesnymi-autorytetami.html
Celebryci współczesnymi autorytetami?
Monika Florek-Mostowska z zaproszonymi gośćmi próbuje zrozumieć pozycję celebrytów. Gośćmi są Dr Dagmara Jaszewska, socjolog, Bartosz Wieczorek, filozof kultury, Sławomir Holland, aktor teatralny i filmowy.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/wszyscy_zydzi_maja_wspolne_dna_21092
Wszyscy Żydzi mają wspólne DNA
Amerykański genetyk Harry Ostrer ogłosił, że Żydzi mają wspólne DNA. Sformułowanie profesora wywołało gorącą dyskusję na świecie – podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

 

http://www.pch24.pl/smierc-mozgu-i-smierc-serca-a-pobor-organow,2462,i.html
„Śmierć mózgu” i „śmierć serca” a pobór organów
Kwestia poboru organów od osób, u których stwierdzono tzw. śmierć mózgową, śmierć sercową lub śmierć krążenia, budzi liczne kontrowersje. 8 maja br. Radio Watykańskie przeprowadziło obszerny wywiad na ten temat z dr. Dawidem Albertem Johnsonem z brytyjskiego Centrum Bioetyki Anscombe.

 

http://rebelya.pl/post/1846/rojek-mesjanizm-i-nowoczesnosc
Rojek: Mesjanizm i nowoczesność
Powrót mesjanizmu jest jednym z najciekawszych zjawisk w polskim życiu intelektualnym ostatnich lat. W toczonych dyskusjach z uporem jednak wraca przekonanie, że mesjanizmu nie da się pogodzić z nowoczesnością. A może właśnie mesjanizm jest jedynym polskim sposobem na nowoczesność? – pisze Paweł Rojek, redaktor magazynu "Pressje"

 

http://www.pch24.pl/o-prawne-uznanie-godnosci-czlowieka-od-poczecia,2544,i.html
Obrońcy życia muszą zebrać milion podpisów w krajach UE. O prawne uznanie godności człowieka od poczęcia
Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obrońców życia z 20 państw naszego kontynentu, które postanowiły zbierać podpisy na rzecz prawnego uznania godności człowieka od chwili poczęcia. Jest to forma demokracji bezpośredniej, wprowadzona przez Traktat Lizboński. Wymaga zebrania co najmniej miliona podpisów w przynajmniej siedmiu różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/wielka_brytania_finansuje_przymusowe_sterylizacje_w_indiach_na_rano__21105
Wielka Brytania finansuje przymusowe sterylizacje w Indiach
166 mln funtów zgodziła się przeznaczyć Wielka Brytania na program przymusowej sterylizacji w Indiach – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”. Choć z Indii docierają informacje o tym, że masowe sterylizacje są niezwykle poważnym pogwałceniem ludzkiej godności. Często bowiem ludzie zmuszani są do operacji, na skutek których niektórzy umierają a wielu cierpi na powikłania zdrowotne. Mimo to brytyjski Departament ds. Rozwoju Międzynarodowego zamierza kontynuować wspieranie tego programu rozpoczętego w 2005 roku.

 

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,10093,papieski-rzecznik-o-wspolczesnym-niewolnictwie.html
Papieski rzecznik o współczesnym niewolnictwie.
Zyskowność handlu żywym towarem jest prawdopodobnie przebijana jedynie przez dochody z przemytu broni, a nowe technologie medialne stanowią doskonałe zaplecze promocyjne dla tego procederu. Przypomniał o tym w swoim cotygodniowym komentarzu radiowym watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi nawiązał tym razem do konferencji, jaką ostatnio zorganizowały wspólnie Papieska Rada "Iustitia et Pax" oraz episkopat Anglii i Walii.

 

http://www.pch24.pl/obluda-antyklerykalow-nie-zna-granic,2541,i.html
Obłuda antyklerykałów nie zna granic
Walka z krzyżem, zachęcanie do porzucania wiary, promocja aborcji i pederastii – to znane nam dobrze oblicze Janusza Palikota i jego sympatyków. Dociekliwi internauci systematycznie odkopują jednak archiwalne wypowiedzi polityka, które ujawniają jego dwulicowość. Nie przeszkadzają mi krzyże w szkołach czy innych miejscach publicznych. Krzyż jest w takim samym stopniu w Polsce symbolem religijnym, co narodowym. Jeśli komuś przeszkadza symbol religijny niech odczytuje to w sposób narodowy właśnie. Kościół w Polsce był zawsze bowiem po stronie ludu i po stronie polskości. Dlatego – inaczej niż w Hiszpanii – nie można bezmyślnie walczyć z krzyżem – pisał Janusz Palikot na swoim blogu w grudniu 2009 roku

 

 

 

 

 


 


Nasze Wydawnictwo - zajrzyj.
KLIKNIJ: [tutaj]

 


 


Zostaw komentarz